Çeltik Köyü Silivri İstanbul

'İstanbul Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Çeltik Köyü Silivri İstanbul konusu Silivri Çeltik Köyü - Çeltik Köyü Hakkında - Çeltik Köyü Tanıtımı - Çeltik Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: VEDAT ÖZKANLI

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
    (0212) 749 70 03

Cep Telefonu:
    0532 231 12 39

TARİHİ:

Köyde oturanların büyük bir kısmı, Osmanlı İmparatorluğu’nun gelişme ve yayılma döneminde, Konya ve Karaman yöresinden Balkanlara gelen ve Romanya’nın Silistre ili köylerine yerleştirilen Türk kabilesidir. Bu yere Çeltik ismi, bir zamanlar, derelerin suyu bol iken, yörenin en iyi pirinç yetiştiren alanı olduğu için verilmiştir. Köy kurulduktan sonra da bu isim köye verilmiştir..

SINIRLARI

Çeltik Köyü, batısında Çanta Belediyesi, kuzeyinde Çavuşlu ve Beyciler Köyleri, kuzeydoğusunda Yolçatı ile Seymen Köyleri ile çevrilidir.

NÜFUSU

Köy nüfusu 1218 kişidir.Köy 350 hanedir.

YÜZÖLÇÜMÜ

36.000 dönümdür.

HALKIN GEÇİM KAYNAKLARI

Köyün geçim kaynakları arasında çiftçilik önemli bir yer tutar. Bunun yanında fabrika işçiliği ile hayvancılık diğer geçim kaynaklarıdır.

TARIM

Tahıl ve ayçiçeği, çiçek ve domates yetiştiriciliği ile tavukçuluk ve mantarcılık birinci derece gelmektedir.

ÇİÇEKÇİLİK

Çiçek yetiştiriciliğinde çok ileri bir köydür. Her türlü çiçek yetiştirilir ve iyi pazar bulunur. Bilhassa lale cins ve kalite bakımından en iyi şekilde yetiştirilir.

EĞİTİM

Çeltik Köyü İlköğretim Okulu 1937 yılında eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır. İlköğretimden sonra ortaöğretime devam eden öğrenci sayısı oldukça yüksektir.

ULAŞIM

Silivri’den 19 km. uzaklıktadır.

EMNİYET

Köy Jandarma Bölgesinde bulunmaktadır.

SAĞLIK

1 Sağlık Evi bulunmaktadır.

ALTYAPI

İçme suyu için Su Arıtma Tesisleri mevcuttur. 80 metrelik bir sondaj kuyusu, ayrıca dalgıç pompası ile köye saniyede 8 litre su vermektedir. 11 km’lik kanalizasyon çalışması yapılarak alt yapı sorunu giderilmiştir. Köyün bütün yolları asfalt ve kilit taşı döşelidir.

http://www.celtikkoyu.com/celti/

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş