Çaylıca Köyü Hakkında Bilgi Tortum Eskişehir

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Çaylıca Köyü Hakkında Bilgi Tortum Eskişehir konusu Tortum Çaylıca Köyü - Çaylıca Köyü Hakkında - Çaylıca Köyü Tanıtımı - Çaylıca Köyü Resimleri - Kormeli Köyü

İlçe: TORTUM

İl: ERZURUM

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 242

İle Uzaklığı: 92 km

İlçeye Uzaklığı: 32 km

Rakım: 2070 m

Tarihi

Kormeli adını: köye Türkler girmeden önce sahibi olan melik adındaki körmelik ten almıştır. Çaylıca adını: ise Cumhuriyetten sonra köy ahalisi toplanarak belirlemiş ve kayıtlara öyle geçmiştir.

RUS HARBİ VE DEVRE DAĞI

Narman cephesi biraz zayıf olduğundan düşman Devre Dağını elde ettikten sonra hemen Kargapazarı Köşk Vadisine inecek ve kolaylıkla Erzurum'u işgal

edecekti.Fakat inayet-i Rahmaniye ile Otuz Dördüncü Fırkanın Pasinler'den süratle Koşa Dağını tutması Seksen Üçüncü Alayın şiddetli cepheden düşmana mukabelesi, Rusların bu plânını akim(sonuçsuz) bıraktı. Bu muharebe gayet

şiddetli cereyan etmiş Devre Dağı denilen mahal bir çok şühedanın meşhed-i mübareği(mübarek şehitliği) olmuştur. Bilahare haber alındı ki asıl plânı

tertip eden vaktiyle bir çok zaman Erzurum'da konsulto vazifesiyle bulunan ve araziyi iyiden iyi tanıyan General "Brovaski" dir.Hakan Algan

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi Vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stebze olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş