Çatalbaş Köyü Alaca Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Çatalbaş Köyü Alaca Çorum konusu Alaca Çatalbaş Köyü - Çatalbaş Köyü Resimleri - Çatalbaş Köyü Hakkında - Çatalbaş Köyü Tanıtım

Çatalbaş, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: ALACA - İl: ÇORUM

Köy Muhtarı: OSMAN ÖZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0(364)4262386

Cep Telefonu: 0(535)2281598

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 388

1997 - 492

İle Uzaklığı: 70 km

İlçeye Uzaklığı: 19 km

Rakım: 1140 m

Kültür

Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Yiyecekleri arasında turşusu meşhurdur.

Coğrafya

Çorum iline 70 km, Alaca ilçesine 19 km uzaklıktadır.Bitki örtüsü bozkırdır.İki tepe arasına kurulmuştur. Köy bir dere ile ikiye ayrılır.KÖYÜN YOLU ASFALTTIR.

İklim

Köyün iklimi, Türkiye'de karasal iklim etki alanı içerisindedir. Etrafında bol miktarda meşe ormanları vardır. Bu ormanlar devletin izin verdiği ölçü ve sıra ile kesilerek köylünün kışlık yakıt ihtiyacı karşılanır. Bu kesimde meşelerin köklerine zarar verilmez ve belli bir süre sonra tekrar orman oluşur. Ayrıca bu meşelik alanlarda bol miktarda mantar da yetişmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 388
    1997 492

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. KÖYDE ARPA BUĞDAY NOHUT MERCİMAK TARIMI YAPILIR

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar

2009 OSMAN ÖZ
    2004 Osman Öz
    1999 Muttalip Öztürk
    1994 SELAHATTİN KAYA
    1989 İZZET ŞİRİN
    1984 KAZIM ÜLKER 1979

MUSTAFA BİLGİN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.KÖYDE BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLI İLKÖĞRETİM OKULU MEVCUTTUR.2008-2009 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA 17 ÖĞRENCİSİ MEVCUTTUR.OKULUN LOJMANI VARDIR.KÖYDE TEK ÖĞRETMEN GÖREV YAPMAKTADIR.Okulun öğretmeni yozgatlıdır.

Köyünüze Ait bilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş