Çakabey İlköğretim Okulu Buca İzmir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 31 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Çakabey İlköğretim Okulu Buca İzmir konusu Çakabey İlköğretim Okulu Hakkında - Çakabey İlköğretim Okulu Tanıtım - Çakabey İlköğretim Okulu Resimleri - Çakabey İlköğretim Okulu İletişim

Çakabey İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

Yabancı uyrukluların sayfiye yeri olan beldemiz, 1918 yılından önce İtalyan ve Rum azınlıkların yerleşim alanı olduğundan yörede yabancıların okulları bulunmakta idi.

Kurtuluş Savaşı sonunda azınlıkların gitmesiyle yöreye yerleşen Türklerin okul ihtiyacı doğunca zamanın Maarif Müdürü, 1922 yılında Dokuz Çeşmeler semtinde Buca Muhtelif İptidai Mektebi adında ilk okulu açmıştır. Buca’da açılan birinci İlkokul olması nedeniyle 1928 yılında okulun adı Birinci Okul olup yeni harflerle öğretime başlamıştır.Türklerin çoğalmasıyla, okul ihtiyaca cevap veremeyince okulumuz 1937 yılında bugünkü yerine yani 1867 yapımı İtalyan Kız Rahibe okuluna taşınmış, 07.12.1948 yılında Çakabey adını almıştır.

1968 yılında H şeklindeki binanın doğu kısmı yıkılarak şimdiki ana bina olan 10 derslikli bina yapılmıştır. Batı bölümündeki bina da kullanılamaz durumda olduğu için 1989 yılında yıkılmıştır.

Okulumuzda 1968 yılında Özel Eğitim Sınıfı, 1976 yılında da ana sınıfı ile Sağır ve Dilsizler sınıfı açılmış, Sağır ve Dilsizler sınıfı iki yıl eğitim verdikten sonra kapatılmıştır.

4306 sayılı yasa ile 1997-1998 öğretim yılında ilköğretime dönüştürülen okulumuzda bölüm ihtiyacı (laboratuar-atölye-kütüphane-büro hizmetleri-rehberlik servisi) duyulduğundan ek derslik yapımı için başvurulmuş, devlet imkanları ile ihale sonucu Aralık 1999 tarihinde başlanıp Haziran 2000 tarihinde tamamlanan 6 derslikli ek bina 2000-2001 eğitim öğretim yılında hizmete girmiştir.

Tüm birimleri ile 2800 metrekare alan üzerine kurulu olan okulumuz dersliklerin yanı sıra özel eğitim sınıfı, anasınıfı, laboratuar, işlikler, kantin, hizmetli lojmanı ve diğer hizmet alanları ile eğitim öğretim hizmeti vermektedir.

Çakabey İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

İlçesi : Buca
    Okul Adresi : 81 SK NO 17 Buca İzmir
    Okul Telefonu : (232) 420 08 24
    Okul Fax : (232)
    Okul Web :
    www.bucacakabey.k12.tr
    Okul E-Mail :
    cakabeyio@hotmail.com
    Okulun İlçe ve İl merkezine uzaklığı : Merkez
    Metropol İçi / Dışı : İçi
    Ulaşım Durumu : Karayolu