Çakırüzüm Köyü Göle Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Çakırüzüm Köyü Göle Ardahan konusu Çakırüzüm Köyü Göle - Çakırüzüm Köyü Hakkında - Çakırüzüm Köyü Tanıtımı -Çakırüzüm Köyü Resimleri

Ardahan
    Bilgiler
    Nüfus 519 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 75700
    Alan Kodu 0478
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Ardahan
    İlçe Göle
    Web Sitesi
    Çakırüzüm, Ardahan ilinin Göle ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Muzarat adı Rumların en zenginleri bu köyde ikamet ettikleri Köy sakinlerince ifade edilmektedir.

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
    Coğrafya

Ardahan iline 49 km, Kars iline 72 km, Göle ilçesine 4 km uzaklıktadır. Köy Gölenin en merkezi köyü olup üç tarafı sarı çam ormanlarıyla çevrilidir. Kaynaklarda Acısu olarak bilinen yer altında kaynayarak yüzeye çıkan bir ılıca suyuna sahiptir.En yüksek yeri kaymak tepe düzüdür.
    İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 575
    2000 547
    1997 519
    Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır. BUĞDAY ARPA YULAF GİBİ TARIMSAL FAALİYETLER VADIR. AYNI ZAMANDA BÜYÜK BAŞ VE KÜÇÜK BAŞ HAYVAN TİCARETİ YAPILMAKTADIR.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Yılmaz Akçelik
    1999 - Ekrem Akçelik
    1994 - Ekrem Akçelik
    1989 - Yılmaz Akçelik
    1984 - Kazım Akdağ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu var ve birleşik eğitim yapmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var ancak kullanılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol 2007 de asfalt yapılmıştır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş