Çağdaş Yaşam Ovacık İlköğretim Okulu Çeşme İzmir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 7 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Çağdaş Yaşam Ovacık İlköğretim Okulu Çeşme İzmir konusu Çağdaş Yaşam Ovacık İlköğretim Okulu Hakkında - Çağdaş Yaşam Ovacık İlköğretim Okulu Tanıtım - Çağdaş Yaşam Ovacık İlköğretim Okulu Resimleri - Çağdaş Yaşam Ovacık İlköğretim Okulu İletişim

Çağdaş Yaşam Ovacık İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

Cumhuriyetin kuruluşunun dördüncü yılında köye imece yoluyla okul yapıldı. İki derslik,bir müdür odası,duvarlarla çevrili iki dönümlük bahçeden ibaret olan okul 1927 yılında hizmete girmiştir.Daha sonraki yıllarda öğretmen lojmanı ve bir iş evi yapıldı.Köy gençlerine meslek kazandırmak amacıyla yapılan iş evinde marangoz,demirci,lehimci,dülger takımlarıyla, hayvancılık ve çiftçilik için gerekli araçlar bulunmaktaydı.

Okuma yazma seferberliği ile,gece okullarında tüm yetişkin kadın ve erkeklere okuma yazma öğretildi.Okuma yazma sorunu bir yıl içerisinde çözüldü.1920’li yıllarda köyde konuşulan dil ve lehçeler Rumca, Karacaovalıca, Arnavutça ve Boşnakça idi.Gece okullarında bu insanlar Türkçe’yi daha iyi öğrenmenin yanı sıra, Türkçe okur-yazar da oldular.O günlere ait anılar köyde hala anlatılmaktadır.

Çağdaş Yaşam Ovacık İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

İlçesi : Çeşme
    Okul Adresi : Ovacık Köyü Çeşme İzmir
    Okul Telefonu : 0 232 712 17 06
    Okul Faks : 0 232 712 17 06
    Okul Web Sitesi :
    http://www.cagdasyasamovacik.meb.k12.tr/
    Okul E-Mail : ovacikio@meb.gov.tr
    Metropol İçi / Dışı : İçi
    Ulaşım Durumu : Karayolu
    Ulaşım Bilgileri:
    Lojman Durumu : Yok